ГОЛОВНІ ПОДІЇ РАЙОНУ
Акція вимірювання артеріального тиску у населення
Дата новини: 2018-05-16

Комунальний заклад Старосамбірської районної ради «Старосамбірська  центральна районна лікарня» інформує, що з 14 травня до 25 травня проводиться щорічна акція , направлена на профілактику серцево-судинних захворювань,  вимірювання артеріального тиску у населення.

У всіх медичних закладах району та в установах з масовим скупченням людей, зокрема у м. Старий Самбір: автовокзал, приміщення районної ради, біля універмагу,  будуть організовані бригади з медичних працівників по вимірюванню АТ з можливістю отримання консультації.  Виявлених осіб з підвищеним артеріальним тиском будуть скеровувати на дообстеження та лікування в медичні заклади  за місцем проживання, а виявленні первинні хворі на артеріальну гіпертензію будуть взяті на диспансерне спостереження для проведення відповідного лікування.

Що необхідно знати про підвищений артеріальний тиск?

Артеріальна гіпертензія –  стійке підвищення артеріального тиску 140/90 і вище.

Артеріальна гіпертензія – одне з найпоширеніших хронічних захворювань людини. В Україні зареєстровано близько 10 млн. людей з АГ, що складає 24,3% дорослого населення. Але офіційна статистика має певні розбіжності з результатами епідеміологічних досліджень, які показують, що частина хворих з підвищеним АТ в Україні залишається невиявленою. Так, дослідження, проведені Інститутом кардіології ім. акад. М.Д. Стражеска, виявили, що підвищений (>140/90 мм рт.ст.) АТ мають майже 44 % дорослого населення.

Саме вона лежить в основі виникнення та прогресування ішемічної хвороби серця, хронічних захворювань головного мозку, нирок, очей, органів, які прийнято називати „органами-мішенями”.

При АГ відбуваються наступні зміни в організмі:

– звуження і втрата еластичності судин

– збільшення м’язової маси лівого шлуночка серця, що називається гіпертрофією

– прогресування атеросклерозу

– збільшення навантаження на нирки

При підвищенні АТ виникають головні болі, переважно у потиличній області, головокружіння, запаморочення, болі у ділянці серця, серцебиття, задишка, відчуття пульсації в голові, пітливість, почервоніння обличчя, оніміння пальців рук та ніг, погіршення зору, часті носові кровотечі. При появі будь – яких із перелічених симптомів негайно зверніться до лікаря. Якщо підвищений тиск утримується тривалий час до починають з’являтися ознаки серцевої недостатності: набряки нижніх кінцівок, важкість у правому підребер’ї, наростає задишка.

Однак, пам’ятайте, до волі часто артеріальна гіпертензія протікає безсимптомно, тому  контролюйте показники свого тиску – це єдина об’єктивна ознака  артеріальної гіпертензії!

Найбільш точним методом вимірювання АТ являється загальноприйнята методика із накладанням манжети на плече. Важливо, щоб розміри манжети відповідали об’єму руки. Для пацієнтів із надмірною вагою існують спеціальні манжети більшого об’єму. Вимірювання має проводитися у спокої, після 5-хвилинного відпочинку. Після їжі, міцного чаю, кави, куріння вимірювати АТ можна лише через 30 хвилин.

Виміри АТ необхідно проводити у сидячому положенні з опорою на спинку стільця. Руку необхідно повністю розслабити і тримати нерухомо до кінця виміру, зручно розташувавши її на столі. Повітря у манжету накачується грушею до тих пір поки не перевищить орієнтовний АТ. Прослуховування тонів відбувається за допомогою стетоскопу. При скиді повітря поява тону відповідає систолічному АТ, а повне зникнення тонів при подальшому вислуховуванні – діастолічному АТ. Рекомендується вимірювати АТ почергово на обох руках. Повторні заміри проводяться через 1-2 хвилини. Оцінюються середні значення та мінімальні величини АТ, що найбільш наближені до фактичного АТ.

Усі покази слід занотовувати у щоденник, що дасть змогу адекватно оцінити ефективність терапії.

На сьогоднішній день існують інші методи реєстрації АТ, зокрема електронними напівавтоматичними тонометрам, що відрізняється зручністю вимірювання.

Основна мета лікування – це нормалізація АТ, зниження йог  до рівня нижчого ніж 140/90 мм.рт.ст., при цукровому діабет -і нижче 130/80 мм.рт.ст. Виняток складають особи, що реагують на зниження тиску появою головокружіння, слабості, болей у ділянці серця. У цих випадках метою лікування є максимально можливе зниження АТ. Тактика лікування залежить від рівня АТ, а також, наявності супутніх ризик-факторів. Рекомендації щодо зміни способу життя необхідно виконувати всім хворим незалежно від призначених медикаментів.

 

Немедикаментозні підходи до лікування:

 • зменшення маси тіла, при її надлишку
 • збільшення аеробної фізичної активності: динамічні навантаження протягом 30-45 хвилин на день, 5 днів на тиждень
 • обмеження вживання кухонної солі до 6 грам на добу
 • відмова від паління
 • обмеження вживання тваринних жирів, смажених та копчених страв, рафінованих продуктів, білого хліба, цукру та продуктів, що його містять, консервованих продуктів
 • обмеження вживання алкоголю
 • психо-емоційне розвантаження та релаксація.

Застосування перелічених заходів по модифікації способу життя сприяє зменшенню на 50% виникнення нових випадків АГ та зниження підвищеного АТ на 6-8 мм.рт.ст.

Пам’ятайте! Дотримання рекомендацій щодо правильно харчування дозволить зменшити кількість медикаментів або уникнути їх застосування!

 

У разі м’якої АГ (АТ140- 159/90-99 мм рт ст) лікування починають з немедикаментозних заходів.

Виняток складають особи, що мають високий ризик прогресування захворювання :

 • чоловіки-курці
 • хворі, які мають зміни в серці, на очному дні, в нирках
 • хворі, що мають підвищений рівень холестерину крові
 • хворі, які мають родичів з інсультом, інфарктом міокарда, іншими хворобами серця
 • хворі на цукровий діабет

Після призначеного лікування хворий повинен з’явитись до лікаря через 3 місяці, якщо АТ не зменшився призначаємо медикаментозне лікування.

ТУРБУЙТЕСЬ ПРО СВОЄ ЗДОРОВ’Я!

Kak_nazivaetsya_pribor_dlya_izmereniya_arterialnogo_davleniya_chelovekaАдміністрація КЗСРР “Старосамбірська центральна районна лікарня”

 

 

Переглядів: 192