ГОЛОВНІ ПОДІЇ РАЙОНУ
Дифтерія: в чому небезпека і як захистити себе?
Дата новини: 2019-10-30

Дифтерія: в чому небезпека і як захистити себе?

Цього року в Україні було зафіксовано 20 випадків дифтерії, з них -18 у жовтні місяці, 5- хворих з діагнозом «дифтерія» зареєстровано в Закарпатській області, 2 випадки в Києві та 1 випадок в Тернопільській області. Ще 10 осіб в Закарпатській області є носіями інфекції.

В Україні вкрай низький рівень вакцинації від дифтерії та правця. За даними Центру громадського здоров’я МОЗ України, вакциновані менше 70% дітей, а рівень охоплення щепленнями серед дорослих – ще нижчий.

При низьких рівнях охоплення щепленнями проти дифтерії з’являється ризик виникнення великої кількості випадків цієї інфекції. Щоб захистити себе та своїх дітей, українцям слід негайно перевірити наявність у себе необхідної кількості щеплень і отримати щеплення, яке проводять комплексною вакциною від дифтерії та правця. За даними Федерального агентства міністерства охорони здоров’я США (CDC), вакцинація на 99% запобігає захворюванню. 

            Дифтерія — це гостре інфекційне захворювання дихальних шляхів. Збудник дифтерії передається повітряно-крапельним шляхом або через предмети побуту, якими користувався хворий або носій Corynebacterium diphtheriae,яка виділяє токсин. Токсин блокує синтез білка, в результаті чого виникають тяжкі функціональні та структурні зміни, інколи несумісні з життям. Інкубаційний період хвороби 3-10 днів.

Симптомами хвороби є:

– біль у горлі;

– підвищена температура;

– наліт на мигдалинах сірого кольору;

– осиплість голосу;

– ускладнене дихання та ковтання;

– висока температура;

– набряк слизової оболонки носоглотки;

– збільшення лімфатичних вузлів.

Ускладнення від дифтерії можуть включати:

– блокування дихальних шляхів

– інфекційно-токсичний шок

– пошкодження серцевого м’яза(міокардит)

– ураження нервової системи

– легеневу інфекцію(дихальну недостатність або пневмонію)

Важливо своєчасно діагностувати хворобу. Адже за своїми клінічними проявами вона схожа на ангіну та інфекційний мононуклеоз. Якщо ви помітили в себе або рідних такі ознаки, не легковажте і не списуйте все на звичайну застуду, а негайно зверніться до лікаря. Що раніше встановлений діагноз, то вищі шанси на одужання.  

 

ЯК І КОЛИ ВАКЦИНУВАТИСЯ ВІД ДИФТЕРІЇ?

Хворіють на дифтерію не щеплені або не ревакциновані люди. Єдиний спосіб захиститися від дифтерії і запобігти розвитку небезпечних ускладнень – вакцинація  дітей, згідно з календарем профілактичних щеплень, і ревакцинація дорослих (кожні 10 років). 

Дітям роблять щеплення вакциною АКДП у 2, 4 та 6 місяців. У 18 місяців проводиться ревакцинація, згодом ревакцинацію проводять у 6 років вакциною АДП, наступну у 16 років — АДП-М. 

Дорослі ж повинні ревакцинуватися (вакцинуватися повторно) кожні 10 років. Тобто якщо востаннє ви робили щеплення у 16, то першу ревакцинацію слід зробити в 26 років, другу – у 36 і так далі. 

Вакцинація вже за декілька років не гарантує захисту від інфікування та захворювання, але захворювання у правильно щеплених буде перебігати набагато легше, ніж у тих, хто не має щеплень. Тому так важливо вчасно проводити як вакцинацію, так і ревакцинацію. 

Якщо доросла людина або дитина старша 7 років раніше не вакцинувалися від дифтерії і правця, необхідно отримати як мінімум три дози вакцини АДП-М – спочатку перша доза, через місяць – друга, через 6 місяців після другої – третя. 

ЯКІ Є ПРОТИПОКАЗАННЯ ДО ВАКЦИНАЦІЇ ВІД ДИФТЕРІЇ

Скажіть лікарю, якщо:

– у вас є алергія на ліки або їжу

– у вас була реакція на попереднє щеплення 

– зараз приймаєте ліки або маєте серйозні захворювання серця, легенів, нирок тощо

– проходили курс хіміотерапії, гормональної терапії, отримували стероїди або ліки, що пригнічують імунітет.

Перелік протипоказань щодо вакцинації невеликий.  За світовими стандартами він не включає легкі застуди з температурою до 38,5°С. Вакцинацію не роблять, якщо є високий ризик серйозної реакції, та при станах, коли імунна відповідь на введену вакцину не сформується:

– гостре захворювання, що супроводжується температурою, вищою за 38,5°С.

– серйозна алергічна реакція (анафілактичний шок) на попередню дозу вакцини чи відома алергічна реакція на один із компонентів вакцини (наприклад, на желатин, неоміцин, курячий білок тощо).

– захворювання і стани організму, при яких після введення вакцини імунітет може не сформуватися (наприклад, в умовах хіміотерапії в онкологічних хворих; при вживанні великих доз стероїдних гормонів; при вживанні ліків, що пригнічують імунітет; при СНІДі).

Вагітні і жінки, які годують грудьми, можуть вакцинуватись від дифтерії і правця. Вагітні жінки для кращого захисту себе і малюка можуть отримати щеплення вакциною АКДП, а якщо вакцинуються за Календарем – вакциною АДП-М. Запитайте у свого лікаря.

В Старосамбірському районі достатньо вакцини для проведення щеплень усіх верств населення, як дорослого так і дитячого.

            НЕ будьте байдужими до свого здоров’я-зверніться до свого лікаря та вакцинуйтесь!!!

diphtheria171

Переглядів: 119