ГОЛОВНІ ПОДІЇ РАЙОНУ
Старосамбірщина

… Ця збірка про один з найчудовіших куточків України, бойківську колиску, місце, де перетинались силові, культурні та духовні лінії історії… Наша Старосамбірщина тісно пов’язана з князем Левом, сином короля Данила… На наших теренах збереглися унікальні археологічні та архітектурні пам’ятки Х-ХІІІст., зокрема Святоонуфріївський монастир у Лаврові, як видатний культурний, духовний центр, осередок мисливської резиденції та місце поховання князя Лева. Пропонований Вам збірник праць – це результати польових досліджень, які провели в нашому районі працівники інституту народознавства Національної академії наук України та інших наукових установ Львова, та місцеві подвижники.

Старосамбірщина ІІ

Запропонований (другий) випуск альманаху «Старосамбірщина», продовжуючи традиції попереднього, розповідає як про княжі часи, так і про період визвольних змагань українського народу… Ми знову поринаємо в тисячолітню історію рідної землі, заново відкриваємо для себе найвідоміші українські роди Сасів та Корчаків, довідуємось про світовий рівень іконопису Старосамбірщини, історію шкільництва та книгодрукування. Це видання стало можливим завдяки подвижницькій праці багатьох людей, патріотів рідної землі. Висловлюю щиру подяку Володимиру та Ігорю Бачинським, Романові Волощаку, Юрію Войтіву, Корнелію Кутельмаху, Аркадію Гайдуківському та іншим.

Старосамбірщина ІІІ

Поряд з класикою історичного та духовного краєзнавства ми раді презентувати Вам дослідження сучасних істориків, мистецтвознавців, етнографів: Олега Мазура, Любомира Пархуця, Ігоря Мицька, Ореста Заяця, Степана Костюка, Лариси Купчинської, Мирона Якима, Василя Слободяна. Всі праці поділені за розділами: І-Історія; ІІ-Культура і мистецтво; ІІІ-Духовна культура; ІV-Старосамбірщина в іменах; V- Громади Старосамбірщини; Хочу подякувати всім небайдужим до нашої праці, тим чисельним шанувальникам рідного краю, які своєю позицією, своїм «Коли?, коли?…» не давали нам опускати руки: вселяли надію на продовження роботи.

Старосамбірщина IV

Як і в попередніх томах ми разом зможемо подорожувати в часі і просторі цим прекрасним куточком України, милуватися його культурою і мистецтвом, дізнаватися про відомі родини та про подвиги і жертви жителів нашої малої Батьківщини. В ньому викладені дослідження життєписів Старосамбірчан, започатковані у ІІІ томі Ігорем Мицьком, а в цьому – Ігорем Смутком. Адже саме наш край подарував Батьківщині такі прізвища, як Терлецькі, Бачинські, Топільницькі, Нанівські, Лаврівські, Нижанківські, Волошинівські, Головецькі, Бандерівські, Созанські, Торчинівські та ще майже сотню шляхетних українських родин. Вас знову чекає зустріч з Марією Прокопець. Рана «Саліни» не загоїться поки існуватиме людство. Цікавою буде праця Богдана Сольчаника за матеріалами газети «Діло» з позаминулого століття . Запрошую ще раз Вас поринути у багатогранний світ Старосамбірщини.

Ікони Старосамбірщини XIV-XVI століть зі збірки Національного музею у Львові імені Андрея Шептицького

У книзі вперше здійснено огляд іконопису Старосамбірщини XIV-XVI ст., дотепер відомого за порівняно невеликою частиною збережених творів. Основна увага зосереджується на іконах колекції Національного музею у Львові імені Андрея Шептицького, що містить найбільший фонд пам»яток цього району. Ікони музейної збірки презентує альбомна частина та каталог. Розглядаються також ікони інших музеїв та приватних колекцій. Ікони Старосамбірщини аналізуються в контексті історії українського іконопису, робляться спроби систематизації творів за стилістикою, індивідуальними почерками майстрів, уточнюється їх атрибуція тощо. Кращі здобутки іконопису Старосамбірщини того періоду належать до помітних явищ української культури. Немало з них правомірно відносять до надбань світового сакрального мистецтва. Книга адресується знавцям і поціновувачам українського мистецтва та має на меті доповнити ще недосліджені сторінки національної культури.

Марія Гелитович. Ікони Старосамбірщини XIV-XVI століть зі збірки Національного музею у Львові імені Андрея Шептицького. – Львів, Свічадо, 2010. – 240с.

Старосамбірщина: історія і культура

Автор видання, наш краянин, професор ЛНУ ім.І.Франка Михайло Кріль зумів узагальнити в одній книзі історію розвитку Старосамбірщини від найдавніших часів до сьогодення. Цікаво буде читачам ознайомитися з територією і населенням в етнічних і суспільних процесах регіону до ІХ ст.н.е.), суспільно-політичними процесами, громадським та духовно-культурним життям, важливими історичними подіями розвитку нашого краю в княжі часи, у складі Польської держави та Австро-Угорщини, в часи І та ІІ світових війн , періоду Радянського Союзу. Особливе місце у книзі займає Х розділ «На шляху розбудови української державності». Горджуся тим, що районна рада надала допомогу як у фінансуванні видання так і зборі матеріалу про суспільно- політичну і економічну ситуації, громадське життя і культурні процеси в районі кінця ХХ-початку ХХІ ст.

Михайло Кріль. СТАРОСАМБІРЩИНА:історія і культура. Львів: Піраміда, 2009. 600 с.+ 24 іл.

Вибране

У цій книзі, упорядкованій завідувачем бібліографічного відділу інституту релігієзнавства – філії Львівського музею історії п.І.Паламарем, вміщено майстерно змальовані твори самобутнього художника–етнографа, Володимира Шагали, що проживав у с.м.т. Нижанковичі. Щиро вдячний усім хто долучився до видання цієї книги та запрошую усіх хто цікавиться історією рідного краю, ознайомитися з життєвим шляхом художника-етнографа та майстерно змальованими давніми пам’ятками краю (церкви, житлово-господарські і громадські будівлі), відтвореними у малюнках , описах і макетах предмети святкових дійств та побуту.